اختراع پلاستیک شفاف و رسانای برق

لاستیک‌های معمولی رسانای ضعیف الکتریسیته هستند و بیشتر اوقات از آن‌ها برای عایق بندی در مقابل جریان برق استفاده می‌شود؛ بنابراین در بیشتر مواقع از آن برای پوشاندن سیم‌ها و صفحه مدار‌ها استفاده می‌شود. اما محققان از مدت‌ها قبل امیدوار بودند با اضافه کردن مواد دیگر خاصیت رسانایی را به پلاستیک اضافه کنند تا بتوان محصول نهایی را در نمایشگر‌های لمسی بزرگ یا پنجره‌هایی با سلول‌های خورشیدی به کار برد.درهمین راستا محققان دانشگاه میشیگان ماده جدیدی را براساس پژوهش‌های پیشین خود در همین حوزه توسعه داده اند. آن‌ها قبلا در تحقیقی نشان داده بودند با افزودن یک لایه نازک نقره به ورقه پلاستیک می‌توان آن را به رسانای جریان برق تبدیل کرد. البته این روش پر هزینه بود و قابلیت انتقال نور را نیز ۱۰ درصد کاهش می‌داد.

یک روش برای ارتقای قابلیت انتقال نور پلاستیک، افزودن پوشش ضدانعکاس به آن است، اما این مواد به طور معمول رسانای الکتریسیته نیستند؛ بنابراین محققان با ترکیبی از فلزات و مواد چند لایه این مشکل را برطرف کردند.

به این ترتیب پلاستیک رسانای شفاف از لایه بسیار ظریف نقره و پلاستیک ساخته شده و در آن مقدار اندکی مس وجود دارد. ضخامت این نوع پلاستیک ۶.۵ نانومتر است.

لایه رسانای مذکور بین دو ماده «دی الکتریک» قرار گرفت که یکی از آن‌ها از جنس دی اکسید آلومینیوم و دیگر اکسید روی است. این امر سبب می‌شود نور سریع‌تر از پلاستیک گذر کند و قدرت انتقال محصول نیز از پلاستیک عادی بیشتر است. در حقیقت قدرت انتقال نور پلاستیک جدید ۸۸.۴ و پلاستیک عادی ۸۸.۱ درصد است.

با ما تماس بگیرید

تیم فنی ما پاسخگوی تمامی سوالات و نیازهای فنی شما می باشد.

09125856397 - 02166374317