قطار خورشیدی

 

قطار خورشیدی

'جون گریمس' مدیر اجرایی انجمن انرژی خورشیدی استرالیا، روز پنجشنبه گفت قطاری در هند وجود دارد كه برق چراغ ها و فن هایش با انرژی خورشیدی تامین می شود، اما قطاری كه انرژی آن كاملا از خورشید تامین شود هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.
به نوشته تارنمای 'اس.بی.اس'، وی اعلام كرد پروژه ای كه شركت راه آهن 'بایرون بی' به دنبال آن است، نخستین تجربه قطار كاملا بهره مند از انرژی خورشیدی در دنیا است.
شركت راه آهن 'بایرون بی' توسط یك شركت بهره برداری از زغال سنگ به نام 'بریان فلانری' اداره می شود و به گفته 'جرمی هولمس' سخنگوی این شركت، نخستین قطار خورشیدی شركت 'بایرون بی' با دو واگن احتمالا تا پیش از كریسمس سال جاری فعالیت خود را آغاز خواهد كرد.
این قطار در بخشی از یك خط آهن فعالیت خواهد كرد كه سال 2004 بسته شد.
اداره ملی مقررات ایمنی ریلی استرالیا در حال بررسی و حل و فصل برخی از موارد جزیی در این پروژه است و انتظار می رود مجوز فعالیت این قطار توسط این اداره صادر شود.
این قطار در هر مسیر سه كیلومتر را از 'بایرون بی' تا 'نوت بیچ' طی خواهد كرد و به 'المنتس بایرون' خواهد رسید كه یك منطقه تفریحی پنج ستاره است كه سهامداران عمده شركت غیرانتفاعی راه آهن بایرون بی هستند.
دو سال قبل قرار شد این قطار دیزلی باشد، اما ماه دسامبر شركت تصمیم گرفت همگام با فناوری های جدید، این قطار را با انرژی خورشیدی راه اندازی كند.
این قطار صفحه خورشیدی انعطاف پذیر و یك باتری خورشیدی 77 كیلوواتی دارد. ایستگاه قطار در 'نورت بایرون' هم ظرفیت تولید 30 كیلووات برق را دارد كه برای شارژ باتری قطار استفاده می شود و هنگامی كه قطار در ایستگاه نیست، برق آن به مصارف دیگر خواهد رسید.
در دوره ای كه نور خورشید به مدت طولانی و به اندازه كافی به قطار نرسد نیز باتری قطار می تواند از برق تامین شده توسط منابع غیر خورشیدی شارژ شود.
یك موتور دیزلی نیز برای مواقع اضطراری در قطار در نظر گرفته شده است. این پروژه قرار است با گذر زمان رفته رفته كامل تر شود.

با ما تماس بگیرید

تیم فنی ما پاسخگوی تمامی سوالات و نیازهای فنی شما می باشد.

09125856397 - 02166374317