شبکه اینترنتی :

شبکه مجموعه ای است از سرویس دهنده ها که server و سرویس گیرنده ها که client نام دارند. سرویس دهنده ها و سرویس گیرنده ها در چارچوب شبکه در تعامل با هم هستند. شبکه ها به دو صورت شبکه های محلی (LAN) و شبکه های گسترده (WAN) می باشند که قصد صحبت در مورد شبکه LAN را در این مقاله داریم.

شبکه های محلی یا LAN عمدتا محدود به یک اداره یا ساختمان می باشند.در این شبکه ها هر یک از دستگاه های متصل به شبکه توانایی این را دارند تا از طریق اینترنت با هم در ارتباط باشند.از مزیت های این شبکه می توان به سرعت (نرخ انتقال) بسیار بالا ، محدوده جغرافیایی کوچکتر و عدم نیاز به خطوط استیجاری مخابراتی اشاره کرد.

فناوری های اترنت (Ethernet) ، وای فای (WIFI) ، آرکنت (ARCNET) و توکن رینگ (Token Ring) از فناوری های شبکه های محلی می باشند که دو روش اول متداول تر بوده و دو روش دیگر روش هایی هستند که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند.شبکه های محلی سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری داشته که به توضیح مختصری درباره آن می پردازیم.

سیستم های سخت افزاری شبکه :

کارت شبکه : ارتباط میان کامپیوتر و محیط انتفال از این طریق صورت می گیرد.

کابل شبکه : کابل شبکه محیط انتقال شبکه می باشد که بصورت کابل های 8 رشته (4زوج به هم تابیده شده) می باشد.هر چه مغز سیم درصد مس بیشتری داشته باشد آن کابل شبکه پهنای باند بیشتری را در اختیار ما قرار می دهد.کابل های شبکه بنا به داشتن یا نداشتن فویل و شیلد و نوع آنها به دسته های زیر تقسیم می شوند :

 • UTP : چهار زوج به هم تابیده بدون فویل
 • U/FTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل مجزا برای هر زوج
 • F/UTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل برای چهار زوج
 • S/UTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل بافته شده برای چهار زوج
 • SF/UTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل و یک شیلد برای چهار زوج
 • F/FTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل مجزا برای هر زوج و یک فویل مشترک برای چهر زوج
 • S/FTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل مجزا برای هر زوج و یک شیلد برای چهار زوج
 • SF/FTP : چهار زوج به هم تابیده شده به همراه یک فویل مجزا برای هر زوج و یک شیلد و یک فویل مشترک برای چهار زوج

هاب سوئیچ : هر دستگاه عضو شبکه به وسیله آن به سرور وصل می شود و با آن ارتباط برقرار می کند.

سوئیچ شبکه : نوع پیشرفته هاب سوئیچ های قدیمی می باشد که استفاده از آن رایج تر شده است و جایگزین مدل های قدیمی هاب سوئیچ شده اند.

پچ پنل : قطعه ای مستطیلی شکل می باشد که دارای تعدادی پورت می باشد. به هنگام کابل کشی معمولا تعدادی کابل به اصطلاح رزرو نیز کشیده می شود که به شبکه وصل نیستند و برای این منظور می باشند که پیش بینی درخواست های احتمالی افزایش کاربر در آینده را کرده باشند. تمام این کابل های در نقطه ای در رک متصل به سوکت می باشند و در صورت نیاز توسط پچ پنل به سرور متصل می شوند.

روتر یا مسیر یاب : به هنگام اتصال شبکه ها به یکدیگر روتر مسیریابی بسته های اطلاعاتی را بر عهده دارد و سعی در پیدا کردن کوتاه ترین مسیر برای رساندن اطلاعات به مقصد را دارد.

سیستم های نرم افزاری شبکه :

برای بهره وری از سیستم های شبکه نرم افزارهایی ساخته می شوند که در اینجا به چند مورد از آنها که ساخته شرکت Microsoft می باشند ، اشاره می نماییم :

Microsoft Exchange Server :

یک میل سرور داخلی برای سازمان ها و ادارات ایجاد می کند که میتوان از آن برای ارسال ایمیل های داخل و خارج سازمانی، اتوماسیون اداری، قرارهای ملاقات و اتوماسیون اداری استفاده کرد .

Microsoft Lync Server :

این برنامه ابزاری قدرتمند در زمینه ارتباطات است که برای شرکت ها خصوصا سازمانهای بزرگ طراحی شده است چون مساله بزرگی که همه ی سازمانها در سطح شهر ویا کشور با آن روبرو هستند ارتباط با شعبه های خود حتی کارمندان درون سازمان است. یک جایگزین بسیار عالی با امکاناتی پیشرفته که به راحتی می توان آن را جایگزین شبکه تلفنی داخلی سازمانها کرد. قابلیت اتصال و شماره گیری به تلفن های شهری، برخورداری از فناوری VoIP و تماس از طریق اینترنت و … از سرویس های Lync می باشد .

Microsoft Monitoring :

مانیتوریگ شبکه یکی از پرکاربرد ترین ابزارهایی هست که یک مدیر شبکه جهت مدیریت بهتر و بالا بردن Performance شبکه نیاز هست در شبکه تحت مدیریت خود راه اندازی کرده و شبکه خود را مانیتور کند.

Microsoft SQL Server :

یک بانک اطلاعاتی است که از آن برای ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس درخواست نرم افزار هایی نظیر نرم افزار های مالی و به طور کلی نرم افزار هایی که نیاز به ذخیره اطلاعات خود درون یک دیتا بیس دارند استفاده می شود.

TMG Server :

سروری برای بالا بردن جنبه های امنیتی، حفاظتی و افزایش کارایی شبکه است.

Microsoft SharePoint Server :

این نرم افزار بستر مناسبی برای راهکارهایی چون پورتال داخلی ، مدیریت فایل ها و اسناد ، تعاملات تیمی ، شبکه های اجتماعی ، اکسترانت ، وب سایت ها ، جستجوی سازمانی و هوش تجاری می‌باشد. علاوه بر این قابلیت یکپارچه سازی سیستمها، یکپارچه سازی فرآیندها و اتوماسیون گردش کارها را نیز دارد.

Microsoft Project Server :

این نرم افزار برای مدیران بخش اجرایی و همچنین برای مدیران پروژه نرم افزار پر کاربردی به حساب می آید که مزیت این نرم افزار برای مدیران اجراییاین است که مدیران می توانند جزئیات و زمانبندی هر پروژه را ببینند.

سیستم تلفن تحت شبکه VoIP :

VoIP (Voice Over Internet Protocol) تکنولوژی انتقال صوت بر روی شبکه است و امکان برقراری تماس تلفنی بر بستر شبکه IP را دارد. صدای انسان سیگنالی آنالوگ است اما این سیستم برای انتقال بر بستر IP از سیگنال دیجیتال استفاده می کند. بنابراین در مبدا توسط یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و از طریق شبکه IP انتقال می یابد و در مقصد توسط مبدلی دیگر سیگنال دیجیتال به آنالوگ تبدیل می شود.

دلیل استفاده از سیگنال دیجیتال این است که سیگنال دیجیتال قابل کنترل تر بوده ، فشرده سازی و مسیر یابی آن راحت تر بوده ، فرمت مناسبی داشته و مقاومت آن در برابر نویز بیشتر است.

مزایای سیستم VoIP:
 • بی نیازی از سیم کشی مجزا
 • کنفرانس های صوتی و تصویری
 • ادغام دستگاه های تلفن با کامپیوتر
 • تماس کاربران خارج از مجموعه با داخل مجموعه صورت رایگان و در هر نقطه دنیا
 • کنترل آسان
 • مدیریت متمرکز
مقالات مرتبط

با ما تماس بگیرید

تیم فنی ما پاسخگوی تمامی سوالات و نیازهای فنی شما می باشد.

09125856397 - 02166374317